Цікаві і не прості часи пройшла
Голопристанська міська бібліотека на шляху свого розвитку


Незважаючи на те, що в 1921 році вибухнув голод, в с. Гола Пристань Збур'ївської волості Дніпровського уїзду відкрився перший культурний осередок – сільська бібліотека, яка нараховувала 3000 приватно-власницьких книг. Основою пропагандистської роботи разом з сільським будинком культури було проведення лекцій, бесід та, так званих, голосних читок.

Спираючись на активістів та при підтримці добровільного товариства «Геть безграмотність!», бібліотека набула популярності та поповнювала фонд за рахунок районних асигнувань. Завідуючою бібліотеки, на той час, була молода вчителька Марія Миколаївна Кожухова.

У 1933 році бібліотека стає районною. До перших днів Великої Вітчизняної війни налічувалось у фонді 33 000 екземплярів книг. Під час війни бібліотека була цілком знищена. Ще не загоїлись рани, нанесені війною, ще не піднялися з руїн будівлі, а душі людські вже тягнуло до знань, до бібліотеки. І з 1945 року книгозбірня відновила свою роботу . З 1947 року стала районною бібліотекою для дорослих. Завідуючими були Артем’єва Зінаїда Іванівна, Чабан Емілія Фоківна, Конотопенко Лідія Василівна.

З 1962 року бібліотека отримала нове приміщення колишньої школи №3 та взята на державний бюджет. Працювало в ній 5 бібліотекарів, фонд налічував 23000 книг, обслуговували 2600 читачів.

В листопаді 1977 року бібліотека, одна із перших на Україні, централізувалась – об’єднала державні масові бібліотеки району. Присвоєний статус центральної – дав змогу відкрити нові відділи: відділ комплектування та обробки літератури, методико-бібліографічний, організації та використання єдиного книжкового фонду, а згодом відкрити відділ обслуговування юнацтва. І вже з 1986 року бібліотека отримала це приміщення – колишній районний будинок культури.

Будь-яку справу творять люди. Тому, говорячи про Голопристанську ЦРБ та бібліотечну справу, не можна не згадати тих людей , які стояли біля витоків, відновлювали бібліотеку з руїн в післявоєнні часи, в період перебудови та в роки незалежності, людей, які все своє життя віддали бібліотечній справі, для яких бібліотека стала другою домівкою, всі сили, знання, досвід, кращі роки життя віддали улюбленій роботі.

Колишній директор централізованої бібліотечної системи, Ярова Марія Пантеліївна, бібліотекарі – Базік Ніна Макарівна, Луньова Ніла Федорівна, Горбань Лідія Ігнатівна, Любарова Лідія Юхимівна, Капуста Світлана Григорівна, Підпала Галина Олександрівна. Це вони в нелегких умовах становлення бібліотечної справи шукали і знаходили шляхи до розуму та серця кожного читача, прищеплювали любов до великого джерела знань – книги.

Минають роки. Змінилося обличчя самого закладу – центральна бібліотека стала одним з найкращих приміщень Голопристанського району за естетичним оформленням. Дійсно, сьогодні книгозбірня – це не тільки картотеки й каталоги, стелажі з книгами, газетами й журналами. Це і місце зустрічі інтелектуалів, артистів, художників. Завітавши сюди і ставши читачем цієї бібліотеки, ви зможете задовольнити найрізноманітніші свої запити на книгу та інформацію. У 2011 році Голопристанська центральна районна бібліотека відзначила свій 90-річний ювілей.

З нагоди цієї дати місцева авторка Наталя Коломієць присвятила книгозбірні вірш:

Нам – 90! Вже нам – 90!
Крокує час крізь марево віків…
Людської мудрості, «вічнозелений острів»,
Бібліотека – справжнє диво з див?

За 9 непростих десятиліть –
Розрухи, голоду, страждань війни,
Твій пульс не зупинився ні на мить,
Хоч не дають за труд цей ордени.

У затишній, завжди, читальній залі,
Кувались думки – у вінок добра…
Ти всі роки стоїш на п’єдесталі,
Свій довгий шлях, пройшовши від - пера.

Наша районна книгозбірня рідна,
Тобі вже 90 добрих літ!
Ти берегиня мудрості на півдні,
Тобі сьогодні наш палкий привіт!

Спасибі ВСІМ, хто щиро і з натхненням,
У серці ніс почесне ремесло,
Таких людей всього – «маленька жменька»,
А скільки з їхніх рук тепла було…

Артем’єва, Любарова, Смірнова,
І Кожухова, й Конотопенко, - давно,
І Ярова, й Пришевська, й, зараз, - Шмагель,
Святого слова сіяли зерно.

А разом з ними, наче – Прометеї,
БІБЛІОТЕКАРІ несли нові ідеї,
І в сірість повсякденного життя
Земні вкрапляли світлі почуття.

Отож, сьогодні в ювілей такий,
Бажаю всім нових подій і звершень,
Щоб світ книжок ще довго був – «живий»,
І інтернету не дісталась першість.

Щоб всі, хто віддано слугує слову й тиші,
Жили в достатку і не знали бід,
І Гола Пристань наша, найрідніша,
Також ще процвітала сотні літ!

В 2013 році в районі була проведена децентралізація бібліотечної системи, в результаті якої, бібіліотека змінила свою назву і статус. Тепер Голопристанська районна бібліотека є методичним центром для сільських бібліотек району.

З 01 лютого 2018 року комунальний заклад «Голопристанська районна бібліотека» Голопристанської районної ради Херсонської області змінив назву на комунальний заклад «Голопристанська міська бібліотека» Голопристанської міської ради Херсонської області.

Ріднити людей з книгою, відкривати їм красу і силу слова, - що може бути достойнішим. Сьогодні колектив книгозбірні високопрофесійний, з великим досвідом бібліотечної роботи, знавці літератури, люди закохані в бібліотечну професію. І це відчувається. Усе зроблено і оформлено тут руками бібліотекарів, які з великою любов'ю правлять цим світлим і мудрим храмом книг, даруючи своїм читачам свою щедрість серця.

Кiлькiсть переглядiв: 537